16 Temmuz 2015 Perşembe

Ramazan Bayramı

Ramazan Bayramı

http://bilgedayi.blogspot.com.tr/


Ramazan bayramı,halk diliyle de şeker bayramına da gelen,en çok çocukların sevindiği büyükler içinde nerde o eski bayramlar dedirttiği,küslüklerin bitmesi için bir vesile olan,3 veya 4 gün resmi tatili olan,büyüklerin ziyaret edildiği,mezarlıklara uğrandığı ve örf ve adettimiz olarak her sene kutlandığı bir bayramımızdır.
Evet bugün ramazan bayramı saat 06:18 de okunacak olan ezandan sonra resmen başlamakta.
Bayram ezanı sonrası kahvaltılar yapıldıktan sonra öncelikle baba ve annelerimizin elleri öpülür ve ziyaretler için hazırlanılır.Küçüklerin daha çok heyacanlandığı bu bayramda önceden alınmış bayramlıklar giyilir ve komşu komşu gezilerek şeker ve para toplanır.
Resmi tatil olarak bu bayram arife günüyle birleşerek 4 gün olarak belirlendi.Tabi bu resmi tatil olduğu için bazı çalışanlarımıza tatil olarak sayılmaz ama onlara da bayram mesaisi işler.Bayram mesaisi olarak kişinin normal mesaisinin iki katı olarak hesaplanır.
Yukarıda da anlattığım gibi bayramlar nedense çoçukları daha çok sevindiriyor.Bunu kendimden ve çevremden yaptığım gözlemlerden söyleyebilirim.Büyüdükçe veya sorumluluklar arttıkça diyelim,bu bayram ne giyssem diye düşünen küçükler gibi olmuyor büyüklerin hesapları maddi olarak.
Bu sene 29 gün olarak tutulan oruç ve yaklaşık 17 saat gibi bir açlık susuzluktan sonra gelen bir bayramda dikkat edilmesi gerekenler:
Öncelikle yaz ayı olarak bakarsak bol bol su içmeliyiz.
Oruç ayının etkisi nedeniyle bünye metopolizması biraz zayıflamıştır.Metepolizmanın hızlandırmanın en kolay yolları yağlı yiyeceklerden uzak durmak ve bol bol su içmekten geçmektedir.
Şeker bayramı da olarak sayılan ramazan bayramında en çok şeker ve şekerli yiyeceklerin ikram edilir.Bu ikramları da geri çevirmek olmaz diye yemek mecburiyetin de hissedersiniz.Ama sağlığınızı düşünüyorsanız birazını geri çevirmeli ve dikkat etmelisiniz.
Sabah namazı sonrası bir aydır yapılmayan kahvaltıda fazla yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız.
Eğer dikkat etmezseniz vücuda fazla yüklenmekten kalp sıkışmasına kadar gidebilir.
Son olarak da kolorinin yakılması için birasz yürüyüş yaparsanız vücutun metopolizması kendini daha fazla çalışma hissi uyandırır.
Ramazan bayramı boyunca köprü giriş çıkışları ve belediye otobüsleri ücretsiz olacaktır.
Ramazan Bayramınızı kutlar güzel sağlıklı bir bayram geçirme dileğiyle…


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder