5 Kasım 2015 Perşembe

4G Geliyor!

4G GELİYOR!
http://bilgedayi.blogspot.com.tr/

Kablosuz telefon teknolojileri 2G ve 3G’nin ilerisi niteliğinde olan,dünyanın en ileri mobil İnternet teknolojisi  4G yıl sonunda Türkiye’de olacak.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan 4G ihalesinin mayıs ayında tamamlanacağını ve sene sonuna kadar hizmete hazır olacağını belirtti.
4G Teknolojisinin Başlatılması konulu toplantıda konuşan Elvan,Türkiye'nin bilgi ve iletişim teknolojilerinde çağın gerisinde kalmayacağını,Türkiye'nin geleceğini 4G yetkilendirme konusunu ile ilgilendiklerini söyledi.

4G Nedir?

2G ve 3G standartlarında ilerisi niteliğinde olan 4G teknolojisi;daha yüksek mobil İnternet hızı,daha fazla data kapasitesi ve daha düşük gecikme süresi sunan dördüncü nesil telekomünikasyon hizmeti olarak tanımlanabilir.
http://bilgedayi.blogspot.com.tr/

Ne Getirecek?

Üçüncü nesil yaşanan kapsama alanı sorunu başta olmak üzere bir çok aksamaya çözüm sunması umulan 4G,önceki 2G ve 3G kıyasla;herhangi bir zamanda,herhangi bir yerde,daha yüksek veri hızı ve her türlü ağ hizmetini gerçekleştirebilecek,100Mbit/s ile 1Gbit/s veri iletişimi sağlayacak.

Çok hızlı İnternet

4G Teknolojisi ile kullanılan cihazlara göre değişmekle birlikte,veri indirme hızı 150 Mbps’ten başlayıp 300 Mpbs seviyelerine çıkabiliyor.Misal;frekansa,hizmet elde edilen baz istasyonuna,coğrafi şartlara,şebeke yoğunluğuna,kullanılan cihaza ve bağlanılan siteye bakarak başkalıklar göstermekle birlikte 4GB büyüklüğündeki bir HD film yaklaşık bir dakikada indirilebilecek.
HD kalitede film,video ve dizi izleme.
Hızlı video  ve resim indirme ve yükleme.
Az zaman süresi ile kesintisiz,daha güzel ve keyifli  oyun oynaya bilinecek.

Nasıl Kullanılacak?

Hizmeti kullanabilmek için 4G kapsama alanında olunması,4G uyumlu sim kart ve 4G uyumlu cihaz olması gerekiyor.
http://bilgedayi.blogspot.com.tr/
4G Hızı Gelince

4G hızı neleri değiştirecek?

Mobil aletler üzerinden video izleme tecrübesinden büyük boyutlu dosyaların paylaşılmasına,bulut servislerinden akıllı ev ve kent altyapılarına,mobil ofislerden,mobil sağlık ve mobil eğitim servislerine dek çok değişik sektörlerde önemli değişimler yaşanacak.
Normal yaşamımızda bir hayli işimizi ve aktivitemizi mobilden daha çok yapmaya başlayacağız,bu da bizde alışkanlıklarımızı dönüştürmeye devam edecek.
Mobilden işlerini yürüten şirketler ve çalışanlar işlerini her zaman ve kesintisiz yürütebilecek,ihtiyaç duyduğu bilgilere anında ulaşabilecek.
Gerekli dosyaları indirmek yerine dosyalara o an mobil olarak açabilecek.
Cihazlar arası mobil iletişim ve bulut bilişim,hakiki potansiyelini gösterecek.
Akıllı şehir ve akıllı ev altyapıları mükemmel çalışabilecek,yaşamımızın her alanında etkili verimlilik ve büyük basitlik sağlayacak.
Mobil sağlık ve mobil iletişimle uzaktan ulaşım çok daha basit olacak. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder