11 Ağustos 2014 Pazartesi

Obez İnsanAnne karnında başlar bildiğimiz üzere beslenme vede yaşamımızın sonuna kadar devam eder.İnsan vücudunun çalışması,gelişmesi ve uzun süre yaşaması için belli bir besin kaynağına ihtiyacı vardır.Yanız besin kaynağı derken abur cubur dan bahsetmiyorum.Aksi taktirde obezite hastalığına yakalanabiliriz.
Obezite,fazla yağ hücresidir.Vücut kendi ihtiyaçları için belli bir miktar yağ ihtiyacı duyar ve depolar.Vücuda alınan fazla yağlar ise yani yediğimiz abur cuburdan elde edilen yağlar vücudun karın ve kalça bölgesinde yağ kütlesine dönüşerek şişmanlık oluşturur.
Obeziteyi oluşturan faktörler aşırı ve doğru beslenmeme ve yediğimiz ürünleri eritememe yani spor yapmamadan kaynaklanıyor.
Alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede olması gerekir sağlıklı beslenmek için.
Yetişkin insanların vücut ağırlıklarının erkeklerde %15-18'i kadınlarda ise %20-25'ini yağ hücresi oluşturmaktadır.Bu oranlara göre erkeklerde %25'in kadınlarda da %30'un üzerine çıkması obeziteyi oluşturur.
Yapılan araştırmalara göre ülkemizin %35'i obez insanlardan oluşuyor.

Genellikle genç ve çocuklarda görülen obezite hastalığı ilerde fazla yağ nedeniyle damar tıkanıklığına buda kalp krizi geçirme riskinizin artmasına neden olmaktadır.
Obezite hastalığına yakalanmamız için düzenli beslenme ve spor şarttır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder